  • Amana 220T640 220MM/64T HOLTZER A.T.B. GRIND
Designed specifically for the Holz-Her® 220mm panel saws. Our trim blade, suitable for use on table saws, sliding table saws, radial arms, and miter saws of all types, leaves a super-smooth finish when cutting hard or softwood. It is especially suited to trimming and sizing veneers and laminates, in single sheets or in stacks. The alternate top bevel grind and high tooth counts produce excellent, chip-free cuts. The 10° hook angle provides effortless feeding.
Saw Blades
Saw Blades
  • Amana 610601-30 10″/60T CUT-OFF TCG 30MM BORE
  • Amana 610601C 10″ x 60T TCG Electro-Blu Cut-Off Saw Blade 5/8″ Arbor
  • Amana 610800-TS 10″/80T THIN KERF A.T.B. GRIND
  • Amana 614704 14″/70T COMBINATION GRIND
  • Amana 610601 10″ x 60T TCG Cut-Off Saw Blade 5/8″ Arbor
  • Amana 658060 8″ x 24T Hi-ATB Prestige Dado Set 5/8 Arbor
  • Amana 610800 10″ x 80T ATB Miter & Trim Saw Blade 5/8″ Arbor
  • Amana 610600-30 10″ (250mm) x 60T ATB Cut-off & Crosscut Saw Blade 30mm Arbor
  • Amana 716320 16″ x 32T FT Heavy Duty Ripping Saw Blade 1″ Arbor
  • Amana 610800C 10″ x 80T ATB Prestige Electro-Blu Cut-off & Crosscut Saw Blade 5/8″ Arbor
  • Amana 620360 500mm (20″) x 36T FTG Ripping Saw Blade 1″ Arbor
  • Amana 714280 14″ x 28T FT Heavy Duty Rip Saw Blade 1″ Arbor
  • Amana 610600C 10″ x 60T ATB Electro-Blu Cut-off & Crosscut Saw Blade 5/8″ Arbor
  • Amana 610301 10″ x 30T TCG Glue Line Rip Saw Blade 5/8″ Arbor
  • Amana BU-100 Saw Bushing 5/8 x 1
  • Amana 610800-30 10″ x 80T ATB Miter & Trim Saw Blade 30mm Arbor w/Pin Holes