  • AGE MD10-600-30 Cut-Off & Crosscut 10″ Dia x 60T ATB, 12 Deg, 30mm Bore
Amana Tool A.G.E. Series MD10-600-30 Carbide Tipped Cut-Off & Crosscut 10 Inch Dia x 60T ATB, 12 Deg, 30mm Bore Circular Saw Blade Specifications (D) Diameter 10 (254mm) Teeth 60 (d) Bore 30mm Hook Angle 12° Kerf (B) .126 (3.2mm) Max RPM 7,600 Grind ATB Pinholes 2/10/60, 2/7/42, 2/9/46 Plate (C) .087 (2.2mm)
Saw Blades
Saw Blades
  • Amana 658060 8″ x 24T Hi-ATB Prestige Dado Set 5/8 Arbor
  • Amana 610601-30 10″/60T CUT-OFF TCG 30MM BORE
  • Amana 610601C 10″ x 60T TCG Electro-Blu Cut-Off Saw Blade 5/8″ Arbor
  • Amana 610301 10″ x 30T TCG Glue Line Rip Saw Blade 5/8″ Arbor
  • Amana 610800C 10″ x 80T ATB Prestige Electro-Blu Cut-off & Crosscut Saw Blade 5/8″ Arbor
  • Amana 610800 10″ x 80T ATB Miter & Trim Saw Blade 5/8″ Arbor
  • Amana 610800-TS 10″/80T THIN KERF A.T.B. GRIND
  • Amana 714280 14″ x 28T FT Heavy Duty Rip Saw Blade 1″ Arbor
  • Amana 620360 500mm (20″) x 36T FTG Ripping Saw Blade 1″ Arbor
  • Amana 610600-30 10″ (250mm) x 60T ATB Cut-off & Crosscut Saw Blade 30mm Arbor
  • Amana BU-100 Saw Bushing 5/8 x 1
  • Amana 610601 10″ x 60T TCG Cut-Off Saw Blade 5/8″ Arbor
  • Amana 610600C 10″ x 60T ATB Electro-Blu Cut-off & Crosscut Saw Blade 5/8″ Arbor
  • Amana 716320 16″ x 32T FT Heavy Duty Ripping Saw Blade 1″ Arbor
  • Amana 610800-30 10″ x 80T ATB Miter & Trim Saw Blade 30mm Arbor w/Pin Holes